ویزای پیوستن همسر و فرزند به خانواده در امارات

ویزای پیوستن همسر و فرزند به خانواده در امارات تحت عنوان ویزای اسپانسری معروف است که شخص متقاضی می تواند برای زن و فرزندان خود بعد از ورود و مستقر شدن درامارات درخواست دهد و اهالی منزل خود را به امارات بیاورد. در واقع با توجه به اینکه امارات با فرصت های شغلی و کاری خود افراد را از سراسر جهان جذب می کند ؛ این فرصت ایجاد کرده که فرد می تواند پس از دریافت مجوز اقامت در این کشور خانواده خود را به امارات بیاورد اما باید توجه داشت که همه واجد الشرایط این ویزا نیستند.

اگر می خواهید خانواده خود را به امارات بیاورید ، قوانین و مقررات متعددی وجود دارد که باید آنها را بخاطر بسپارید ، تعیین کننده ترین عامل وضعیت اقامت شماست؛ در صورتی که روند دریافت اقامت شما هنوز ادامه داشته باشد ، پیوستن خانواده به شما در اصل امکان پذیر نیست . از شرایط این ویزای دبی آن است که به شما جهت اسپانسری والدین، همسر و فرزندان زیر 18 سال اجازه می دهد. پس با اینکه کارفرما به عنوان اسپانسر شما جهت کار و زندگی در دبی عمل می کند اما شما هم می توانید برای اعضای خانواده خود در نقش اسپانسر ظاهر شوید.

افراد خارجی که قصد دارند برای مدت طولانی در امارات سکونت کنند باید ویزای اقامت داشته باشند. در فرآیند اقدام برای ویزای خانواده‌ی خود، شما «اسپانسر» خواهید بود و به فردی که اسپانسر او می‌شوید «تحت پوشش» (dependant or sponsored) گفته می‌شود. در این مقاله به سوالات زیر پاسخ می دهیم:

 • شرایط دریافت ویزای همراه دبی چیست؟
 • آیا افرادی که قصد مهاجرت به دبی را دارند باید ویزای امارات را دریافت کنند؟
 • مزایای دریافت ویزای همراه دبی چیست؟
 • شرایط اقامت همراهان در دبی چیست؟
 • به طور معمول چه کسانی می توانند از ویزای همراه استفاده کنند؟

شرایط اخذ ویزای همراه دبی

ویزای همراه دبی در اختیار هم شهروندان اماراتی و هم مقیم های دبی می باشد تا از این طریق بتوانند با اسپانسری اعضای خانواده خود آنها را به همراه خود به دبی بیاورند. اما افراد برای اسپانسری اعضای خانواده خود بایستی دارای صلاحیت های لازم نیز باشند. بر طبق قانون امارات، شرایط اسپانسری خانواده از این قرار است:

 • مقیم های خارجی دبی به شرطی می توانند اسپانسر اعضای خانواده خود باشند که ویزای اقامت معتبری داشته باشند. مقیم های مرد استخدامی در دبی می توانند با اثبات کسب درآمد حداقل AED4000 (درهم) یا AED3000 (درهم) و نیز ارائه مدارک سکونتی در دبی مثل اجاره نامه و قبض های خانگی متقاضی دریافت ویزای همراه دبی باشند.
 • از مارس 2019 نوع شغل دیگر برای اسپانسری اعضای خانواده مهم نیست. بنابرین افراد بدون توجه به نوع شغل خود و فقط با اثبات سطح حداقل درآمدی در دبی می توانند متقاضی اخذ این نوع ویزا باشند.
 • اگر پدر مقیم دبی صلاحیت لازم برای اسپانسری فرزندان خود را داشته باشد، پس مادر دیگر مجاز به اسپانسری آنها نیست.
 • شوهران نیز مجاز به اسپانسری همسران خود هستند. اگر چه شرایط اسپانسری آنها کمی پیچیده تر می باشد.
 • جهت صدور ویزای اقامت خانوادگی و همچنین برای تمدید آن، اعضای خانواده بیش از 18 سال به خاطر احتمال وجود بیماری های مسری مخصوصا ایدز و سل حتما بایستی با حضور در مراکز بهداشتی مجاز آزمایش دهند.

شرایط اسپانسری همسر و فرزندان در ویزای همراه دبی

به عنوان یک فرد مقیم خارجی، شما می توانید اسپانسر ویزای اقامت همسر خود باشید به شرط اینکه شرایط اصلی اسپانسری اعلام شده توسط اداره کل اقامت و امور خارجه (GDRFA) را تامین کنید. برای اسپانسری همسر خود، شما نیازمند ارائه سند ازدواج رسمی هستید که به زبان عربی ترجمه شده باشد. شما همچنین می توانید اسپانسر دختر یا دختران خود باشید به شرط اینکه آنها ازدواج نمکرده باشند و نیز اسپانسر پسران خود شوید به شرط اینکه سن آنها زیر 18 سال باشد.

لازم به یادآوری است که بر طبق قانون جدید برای اخذ ویزای همراه دبی نیازی به اثبات پس انداز بانکی وجود ندارد. همچنین از شرایط ویزای همراه دبی آن است که مدت اعتبار این ویزا بسته به مدت اقامت اسپانسر 1، 2 الی 3 ساله می باشد. هزینه این ویزا برای صدور اولیه حدود AED100 (درهم) بوده و ویزا نیز برای سالهای بعدی امکان تمدید دارد. با این توصیف اکنون به بررسی لیست مدارک لازم برای دریافت ویزای همراه دبی می پردازیم که اداره‌ی کل اقامت و امور افراد خارجی (GDRFA) دبی برای ویزای همسر تهیه کرده است:

 • کپی پاسپورت اعضای خانواده‌ای که می‌خواهید اسپانسر آنها شوید (با اعتبار حداقل 6 ماه).
 • اصل پاسپورت و آی.دی امارات شما.
 • گواهی ازدواج، فوت یا طلاق، حسب مورد. در صورتی که یک مادر مجرد هستید و برای ویزای فرزندان خود درخواست می‌دهید، ممکن است به گواهی فوت یا طلاق نیاز داشته باشید.
 • مدارک تایید شده.
 • گواهی حقوق و دستمزد.
 • ایجاری (اگر در دبی زندگی می‌کنید) یا قرارداد اجاره (اگر در امارت دیگری زندگی می‌کنید).
 • عکس های همسر و فرزندان
 • گواهی عدم اعتراض (NOC) در صورتی که همسرتان ملیت متفاوتی با شما داشته باشد.
 • گواهی سلامت پزشکی برای همسر و فرزندان بالای 18 سال
 • کپی قرارداد کار یا قرارداد شرکت همسر
 • گواهی درآمدی از کارفرمای مربوطه
 • آخرین قبض خانگی
 • رسید پرداخت هزینه درخواست ویزا

شرایط اسپانسری والدین در ویزای همراه دبی

علاوه بر همسر و فرزندان امکان اسپانسری اقامت دبی برای والدین نیز وجود دارد. اما شرط اسپانسری والدین جهت اخذ اقامت یک ساله دبی پرداخت پس انداز به عنوان ضمانت برای هر کدام از والدین می باشد. همچنین این کار به شرطی امکان پذیر است که شما به اداره مهاجرت دبی مدارک کفالت ارائه داده و ثابت کنید که شما تنها نگهدار آنها هستید. در این زمینه علاوه بر اخذ دفترچه بیمه پزشکی برای والدین خود همچنین شما بایستی سطح حداقل درآمدی حدود AED20000 (درهم) را نیز ثابت کنید. در غیر این صورت، اثبات حقوق ماهانه AED19000 (درهم) به علاوه برخورداری از خانه دو خوابه جهت اسپانسری ویزای والدین الزامی است.

در ادامه لازم است بدانید که ویزای اقامت خانواده به ویزای اقامت خود اسپانسر متصل است. پس در صورت کنسلی ویزای اسپانسر، ویزای همراهان نیز کنسل می شود. قوانین مهاجرتی کشور امارات به همراهانی که مدت اعتبار ویزای آنها به اتمام رسیده 30 روز مهلت اضافی برای تمدید ویزای خودشان می دهد. اما اگر چنانچه اسپانسر در تمدید ویزای همراهان خود با شکست مواجه شود، در آن صورت آنها به عنوان مقیم های غیرقانونی شناخته شده و مستوجب مجازات های قانونی قرار می گیرند.

آیا زنان در دبی می توانند اسپانسر خانواده شوند؟

پاسخ به این سوال مثبت است. در دبی، زنان می تواند به شرط اثبات سطح درآمد ماهیانه بیش از AED10000 (درهم) اسپانسر اعضای خانواده خود باشد. البته در این مسیر اخذ مجوز ویژه از اداره کل اقامت و امور خارجه (GDRFA) نیز لازم است. مادر در دبی می تواند اسپانسر فرزند خود باشد. البته در ابوظبی شرایط متفاوت از دبی می باشد و زنان شاغل در رشته های معلمی، پزشکی، پرستاری و مهندسی با ارائه مدرک حقوق کمتر از AED10000 یا AED8000 (درهم) و نیز اثبات سکونت خود در دبی اسپانسر همسر و فرزندان خود باشد.

فرایند اخذ ویزا برای همسر چگونه است؟

بعد از آماده کردن مدارک، از سه طریق می‌توانید برای اخذ ویزا اقدام کنید:

 1. با مراجعه به یکی از مراکز آمر دبی
 2. با مراجعه به مرکز تایپینگ معتبر
 3. آنلاین از طریق DubaiNow

از هر طریقی برای اخذ ویزا اقدام کنید، فرایند اخذ ویزا به این ترتیب است:

۱) ایجاد پرونده‌ی اسپانسری: یکی از اولین اقداماتی که باید انجام دهید، باز کردن پرونده با اداره کل اقامت و امور خارجی (GDRFA) به عنوان حامی است. این پرونده‌ی اسپانسری شماست. توجه به این نکته ضروری است که این هزینه به تعداد اعضای خانواده‌ای که می‌خواهید حمایت مالی کنید بستگی ندارد. این فقط از فردی که حمایت مالی از خانواده خود را انجام می‌دهد، اخذ می‌شود.

به عنوان مثال، اگر دو یا سه عضو خانواده را اسپانسر می‌کنید، فقط باید 269 درهم بپردازید، زیرا این هزینه را برای باز کردن پرونده به عنوان حامی پرداخت می‌کنید. با این حال، اگر شغل خود را تغییر دهید، لازم است یک بار دیگر هزینه باز کردن پرونده را برای حمایت مالی از اعضای خانواده خود بپردازید.

۲) درخواست مجوز ورود: سپس باید برای همسر خود درخواست مجوز ورود بدهید. همسر شما با داشتن مجوز ورود، می‌تواند به امارات سفر کند تا فرایند اخذ ویزا را تکمیل نماید.

۳) تغییر وضعیت: این هزینه فقط در صورتی اعمال می‌شود که همسر یا خانواده شما در امارات باشند. اگر آنها خارج از امارات هستند، می‌توانند با مجوز ورود پرواز کنند و مستقیماً برای مرحله بعدی – تست آمادگی جسمانی پزشکی – بروند.

تست پزشکی

شما باید هزینه آزمایش آمادگی پزشکی برای همسر و فرزندان بالای 18 سال خود را بپردازید. اگر فرزندان شما کمتر از 18 سال سن دارند، نیازی به شرکت در تست آمادگی پزشکی ندارند. هزینه ذکر شده در بالا برای یک برنامه معمولی است، که در آن در عرض 24 ساعت نتایج را دریافت می‌کنید. اگر می خواهید نتایج را در عرض چهار ساعت دریافت کنید، می‌توانید برای یک سرویس وی.آی.پی که هزینه آن تقریباً 570 درهم است، درخواست دهید.

فهرست تمامی مراکز آزمایش پزشکی تحت نظارت DHA:

بعد از مراجعه به مرکز آزمایش پزشکی، باید چند تست از قبیل تست خون و اسکن ریه انجام دهید. بعد از انجام آزمایش‌ها ظرف ۲۴ ساعت نتیجه‌ی آن را دریافت می‌کنید و اگر بخواهید سریع‌تر نتیجه را دریافت کنید می‌توانید از سرویس اکسپرس یا VIP استفاده کنید.

 ثبت‌نام برای امارات آی‌دی

مرحله‌ی بعدی این است که برای دریافت امارات آی‌دی همسر خود اقدام کنید که برای این کار باید به یکی از مراکز سازمان فدرال هویت و شهروندی (ICP) مراجعه کرده و ثبت اثر انگشت انجام دهید. هزینه بستگی به مدت زمان ویزای شما دارد.

فهرست مراکز امور مشتریان ICP در دبی:

بعد از اتمام مراحل ثبت‌نام برای امارات آی‌دی، کارت امارات آی‌دی همسرتان به نزدیک‌ترین اداره‌ی پست فرستاده می‌شود. برای تحویل گرفتن امارات آی‌دی باید شماره پیگیری که از طریق پیامک برایتان ارسال شده را ارائه دهید.

ثبت‌نام برای بیمه‌ی درمانی

داشتن بیمه‌ی درمانی در دبی اجباری است و تمامی افراد خانواده باید حداقل پوشش پایه‌ی بیمه را داشته باشند که به آن در دبی طرح کمک‌های ضروری (Essential Benefits Plan) گفته می‌شود. می‌توانید به‌صورت آنلاین از طریق وبسایت‌ شرکت‌های بیمه مختلف اقدام کنید. همین‌طور اگر قصد ثبت‌نام از طریق تایپینگ سنترها را دارید، می‌توانید از خدمات آن‌ها نیز برای ثبت‌نام بیمه استفاده کنید. با توجه به بودجه‌ و نیازهای درمانی‌تان سه گزینه‌ی طرح پایه، طرح جامع و طرح کمک‌های ضروری برایتان وجود دارد.

دریافت برچسب ویزا در پاسپورت

آخرین مرحله، گرفتن مهر و برچسب ویزای امارات داخل پاسپورت است. با این حال ICP به تازگی اعلام کرد که دیگر داخل پاسپورت برچسب ویزا نمی‌زند و داشتن کارت امارات‌ آی‌دی مدرک کافی برای اثبات اقامت است.

اما برای ساکنین دبی ممکن است هنوز تا اطلاع ثانوی، نیاز به دریافت برچسب ویزا وجود داشته باشد. اگر قصد اقامت در دبی را دارید، باید پاسپورت خود را برای دریافت برچسب ویزا تحویل دهید و پاسپورت شما ظرف ۴ روز کاری به شما برگردانده می‌شود.

هنگامی که مهر ویزا را دریافت کرده و امارات آی‌دی خود را نیز در دست داشته باشید، تمام مدارک لازم برای اقامت در دبی را در اختیار دارید.

هزینه‌ی این فرایند چقدر خواهد بود؟

  • ایجاد پرونده: ۲۷۹ درهم
  • مجوز ورود: ۵۰۰ درهم برای افراد خارج از امارات – ۱۱۸۰ درهم برای افراد داخل امارات (شامل ۶۸۰ درهم هزینه‌ی تغییر وضعیت)
  • امارات آی‌دی: ۱۷۰ درهم برای یک سال، ۲۷۰ درهم برای دو سال، ۳۷۰ درهم برای سه سال.
  • تست پزشکی: 320 درهم.
  • برچسب ویزا: ۵۰۰ درهم (شامل هزینه‌ی پیک تحویل پاسپورت)
  • بیمه‌ی درمانی: هزینه بستگی به نوع طرح دارد.

همچنین در صورت استفاده از خدمات تایپینگ‌ سنترها، ممکن است هزینه‌های اضافی نیز متحمل شوید که در موارد مختلف و بین شرکت‌های خدماتی مختلف متفاوت است.

مشاوره ثبت شرکت در IFZA دبی

کشور امارات با اجرای سیاست های درست در سالیان اخیر، تبدیل به یکی از محبوبترین کشورهای سرمایه پذیر در دنیا و اولین کشور در آسیا شده است. این پیشرفت به حدی است که دبی در سال 2022 تبدیل به دومین شهر برتر در دنیا گردید. به همین دلیل افراد زیادی به دنبال ثبت شرکت در امارات هستند. منطقه آزاد تجاری IFZA به عنون یکی از پیشروهای ارائه خدمات نوین ثبت شرکت در دبی، آماده است که میزبان شما عزیزان باشد. ما، به عنوان پارتنر رسمی IFZA در کنار شما عزیزان هستیم تا بهترین تصمیم را بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

امارات کشوری است که در سال‌های اخیر بیشترین رشد اقتصادی را در میان کشورهای منطقه داشته است. با سرمایه گذاری در امارات می‌توانید از مزایای سرمایه گذاری در مناطق آزاد تجاری این کشور، مالکیت 100 درصدی کسب‌وکارتان، مالیات صفر و زیرساخت‌های بسیار توسعه‌یافته بهره ببرید.

مناطق آزاد در امارات بهترین شهرها برای سرمایه گذاری در امارات هستند. این مناطق شامل دبی و ابوظبی، شارجه، فجیره، عجمان، راس الخیمه و ام القوین هستند. در این لیست دبی بهترین گزینه برای ایرانیان است.

 •  سرمایه گذاری از طریق خرید ملک
 •   سرمایه گذرای در صندوق سرمایه گذاری
 •  سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی
 •  سرمایه گذاری از طریق خرید سهام

ایرانیان می توانند با سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت و خرید ملک در امارات برای سرمایه گذاری و اقامت در این کشور اقدام کنند.

حداقل سرمایه گذاری در دبی یک میلیون درهم است. افراد با خرید ملکی که حداقل یک میلیون درهم ارزش داشته باشد می‌توانند ویزای سه ساله دبی را دریافت کنند.

خیر امکان دریافت اقامت دائم دبی از طریق سرمایه گذاری وجود ندارد و شما فقط می‌توانید ویزای موقت دریافت کنید. البته امکان تمدید کردن این ویزا وجود دارد.

بستگی به منطقه ای دارد که قصد ثبت شرکت دارید، از 15000 هزار درهم شروع می شود.

شرکت‌های با مسئولیت محدود (LLC)، شرکت‌های سهامی (Civil Company) و شرکت‌های غیرسهامی (Sole Establishment) بهترین گزینه‌ ها برای ایرانیان است. شرکت های تجاری و خدماتی در این دسته ها هستند.

بله. بعضی از افراد به خاطر اینکه از امکانات آن‌جا به راحتی لذت ببرند و بابت هر شب اقامت هزینه‌ای پرداخت نکنند، در دبی هتل می‌خرند و خودشان هم در آن‌جا زندگی می‌کنند. مزایای دیگری هم در خرید هتل وجود دارد، اما یکی از مهم‌ترین مزایا، مزیت بزرگ اقتصادی آن بر اساس موقعیت هتل‌تان است.

بله! به دلایل بسیار. علاوه بر دلایلی که بالاتر خواندید، فاصله زمانی و مسافتی کم نسبت به ایران، آب‌وهوای تقریباً مشابه با ایران و فرهنگ نزدیک مردم این کشور به مردم ما، توانسته دبی را به مقصدی مطلوب و ایدئال برای مهاجرت ایرانیان تبدیل کند. شمار بالای متقاضیان و افراد مهاجرت کرده به این شهر زیبای حاشیه خلیج فارس، گواه این واقعیت است.

ایفزا جز مناطق آزاد امارات است و شرایط ثبت شرکت در آن با شرایط ثبت شرکت در مناطق اصلی Mainland متفاوت است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *