همه چیز در مورد مزایا و مراحل شروع بیزینس در منطقه آزاد دبی

امارات متحده عربی مدت‌هاست که مقصد جذابی برای کارآفرینان سراسر جهان بوده است. با وجود مالیات پایین، موقعیت استراتژیک در قلب بزرگ‌ترین و سریع‌الرشدترین بازارهای جهان و دولتی که متعهد به پرورش و حمایت از بیزینس‌هاست، این قضیه اصلا تعجبی ندارد. با این حال اگرچه ممکن است این‌ها فاکتورهای اصلی جذب کارآفرینان باشند، ولی علت بزرگ دیگری هم وجود دارد که چرا عده‌ی زیادی خود را برای انجام بیزینس به سواحل امارات می‌رسانند: مناطق آزاد دبی و سایر بخش‌های امارات. پس سوال این جاست که منطقه آزاد دبی (امارات) دقیقا چه شرایطی دارند؟

منظور از منطقه آزاد دبی چیست؟

مناطق آزاد که با نام مناطق تجارت آزاد نیز شناخته می‌شوند، اساسا نواحی اکونومیکی هستند که در آن‌ها کالاها و خدمات می‌توانند عموما با نرخ‌های مالیاتی و گمرکی مورد ترجیح معامله شوند. هدف اولیه و اصلی آن‌ها تقویت بیزینس بین‌المللی در منطقه با ارائه‌ی مزایایی چون مالکیت خارجی ۱۰۰ درصدی شرکت بوده است. در حال حاضر ۴۵ منطقه آزاد در دبی و سراسر امارات وجود دارد.

طی سال‌ها، مناطق آزاد امارات تحول یافتند تا به بیزینس‌های درون مزایای روزافزونی ارائه دهند. تعداد زیادی از مناطق آزاد مختص انواع خاصی از صنایع و بیزینس‌ها هستند؛ برای مثال دبی هلث‌کر سیتی در خدمت افراد شاغل در صنعت بهداشت و درمان می‌باشد ولی اداره‌ی منطقه آزاد JAFZA به طور مستقیم به بزرگ‌ترین بندرگاه منطقه متصل است و بنابراین افراد فعال در زمینه‌ی واردات/ صادرات را جذب خود می‌کند.

حالا این سوال پیش می آید که چرا راه‌اندازی و ثبت شرکت در منطقه آزاد دبی گزینه‌ی جذابی است، و این موقعیت چه معنایی برای بیزینس شما دارد؟

 چرا بیزینس خود را در منطقه آزاد دبی راه‌اندازی کنم؟

اگر به دنبال این هستید که در امارات شرکت تاسیس کنید، چندین دلیل برای انتخاب منطقه آزاد وجود دارد.

 • راه‌اندازی آسان
  پروسه‌ی راه‌اندازی در اغلب مناطق آزاد دبی به طرز شگفت‌انگیزی ساده و مستقیم است. زمان دقیق پردازش درخواست‌نامه بستگی به نوع فعالیت بیزینسی و منطقه آزاد منتخب شما دارد ولی در اغلب موارد تنها کافی‌ست که چند سند ابتدایی و ساده مانند کپی پاسپورت و اسناد بیزینس را ارائه دهید. کل پروسه معمولا تنها یک یا دو هفته طول می‌کشد. اغلب مناطق آزاد همچنین فلکسی‌دسک و پکیج‌های مجازی ارائه می‌دهند که می‌گذارند شما در صورت نیاز از آدرس و تسهیلات منطقه آزاد استفاده کنید.

 • مالیات و تعهد
  این احتمالا قانع‌کننده‌ترین دلیل برای انتخاب منطقه آزاد باشد: سیستم مالیاتی. بیزینس خود را در منطقه دبی یا بخش‌های دیگر کشور آزاد راه‌اندازی کنید تا علاوه بر سود بردن از ۰ درصد مالیات بر شرکت و مالیات شخصی، از مالیات بر ارزش افزوده – که در حال حاضر ۵ درصد است – نیز معاف شوید. و این هنوز تمام ماجرا نیست. بیزینس های منطقه آزاد ار مالیات واردات و صادرات هم معاف هستند و می‌توانند بدون هیچ گونه محدودیت ارزی معامله کنند. البته امارات متحده عربی در اواخر ژانویه 2022 اعلام کرد که قصد دارد از ژوئن سال 2023، مالیات جدیدی را روی سود بیزینس‌ها اعمال کند.

به این ترتیب از این تاریخ مالیات 9 درصدی برای شرکت‌های مناطق آزاد امارات که در داخل دبی فعالیت تجاری دارند و از مزایای تجاری مناطق اصلی بهره می‌برند، محاسبه خواهد شد. درآمد تا 375000 درهم معاف از مالیات خواهد بود، اما مقدار 9 درصد برای درآمد بالای 375000 درهم مالیات اعمال می‌شود؛ و برای شرکت‌های چندملیتی مشخص (با درآمدهای جهانی بیش از 750 میلیون یورو – یا 3.15 میلیارد درهم – و سایر شرایط) نرخ مالیات متفاوت خواهد بود.حقوق و سایر درآمدهای شخصی از مالیات معاف خواهد بود. مشخص شده است که مالیات شرکت بر حقوق و سایر درآمدهای شغلی افراد (اعم از دریافتی از بخش دولتی یا خصوصی) اعمال نخواهد شد.

 • مالکیت خارجی
  یک مزیت بزرگ دیگر راه‌اندازی بیزینس در منطقه آزاد امکان مالکیت خارجیان بر شرکت است. اغلب کارآفرینان خارجی که می‌خواهند در منطقه اصلی امارات بیزینس راه‌اندازی کنند باید برای انجام بیزینس خود با یک شریک بومی کار کنند. جریان در مناطق آزاد امارات این گونه نیست – بیزینس خود را اینجا راه بیندازید و مالکیت ۱۰۰ درصدی داشته باشید.

 • معامله از داخل امارات
  بیزینس‌های منطقه آزاد دبی و امارت‌های دیگر اجازه ندارند مستقیما با بازار بومی امارات معامله کنند، با این حال این مشکل به سادگی قابل حل است. یک گزینه این است که با یک توزیع‌کننده‌ی بومی معیّن همکاری کنید که در قبال دریافت دستمزد، کالاها و خدمات شما را وارد بازار کند. راه دیگر هم این است که بیزینس خود را در منطقه آزاد راه اندازی کنید و بعدتر شعباتی از شرکت منطقه آزاد خود را در مناطق اصلی امارات بگشایید. این شعبات می‌توانند برای بازاریابی خدمات شما و انجام بیزینس از داخل منطقه اصلی استفاده شوند.
 • حمایت و یاری
  ادارات مناطق آزاد امارات آماده‌ی این هستند که در طول مراحل راه‌اندازی و پس از آن به شما یاری برسانند. اغلب مناطق آزاد موقع درخواست برای ویزا توسط سهامداران و سایر افراد وابسته مانند همسر یا خدمه به آن‌ها کمک می‌کنند. بسیاری از آن‌ها همچنین در افتتاح حساب‌های بانکی شرکت، توصیه‌ی مناسب‌ترین بانک برای نیازهای شما و حتی تشکیل جلسات درشعبه یاری‌رسان هستند. در زمینه‌ی پشتیبانی مستمر از بیزینس، ارائه‌ی مشاوره‌ی تجاری و خدمات شبکه و همچنین دسترسی به مراکز استارت‌آپ‌ها و طرح‌های رشد برای کمک به سرپا شدن و راه افتادن بیزینس در مناطق آزاد امری کاملا معمول است.

 • حفاظت از حریم خصوصی
  در پایان، باید بگوییم که مناطق آزاد به ویژه در میان کارآفرینانی که بر روی حریم خصوصی خود حساس هستند محبوبیت دارد؛ چرا که هیچ گونه فهرست باز مالکیت شرکت وجود ندارد، و اطلاعات شرکت مانند جزئیات سهامداران هرگز برای عموم فاش نمی‌شود.

تفاوت شرکت های منطقه آزاد دبی با منطقه اصلی

تفاوت بین منطقه آزاد و منطقه اصلی تا بخش زیادی مرتبط با صلاحیت قضایی هر کدام است. به شرکت‌های احداث‌شده بر مناطق اصلی از طرف اداره امور اقتصادی امارت مربوطه مجوز داده می‌شود. برای مثال، در ابوظبی، باید از اداره توسعه اقتصادی ابوظبی (ADDED) درخواست مجوز کنید. در دبی نیز این درخواست باید با اداره اقتصاد و گردشگری دبی (DET) مطرح شود.

شرکت‌های مستقر بر منطقه اصلی انعطاف بسیار بیشتری در اختیار صاحبان کسب و کار در خصوص رهبری کار خود قرار می‌دهند. می‌توانید با شرکت‌های دیگر در امارات، چه در منطقه اصلی و چه در منطقه آزاد، و همچنین شرکت‌های بین‌المللی همکاری کنید.

هر چند، هزینه تاسیس شرکت در منطقه اصلی بیشتر از هزینه مورد نیاز برای راه‌اندازی شرکت در منطقه آزاد است. قبلا راه‌اندازی کسب و کار در منطقه اصلی توسط کارآفرینان مهاجر نیازمند همکاری آن‌ها با یک شریک محلی بود. اما از زمان اعمال اصلاحاتی بر قانون شرکت‌های تجاری امارات، برخی شرکت‌های منطقه اصلی می‌توانند مالکیت خارجی تمام و کمال را داشته باشند. هر چند، گزینه 100 درصدی مالکیت خارجی یک LLC (شرکت دارای مسئولیت محدود) بستگی به عوامل به‌خصوصی مانند فعالیت اقتصادی آن شرکت دارد. همچنین قابلیت مالکیت خارجی تام شامل بخش‌های به‌خصوصی مانند نفت و گاز نمی‌شود.

طبق وبسایت رسمی دولت امارات، راه‌اندازی کسب و کار در منطقه آزاد نسبتا راحت‌تر است. برای تاسیس شرکت در این مناطق تنها کارهای اداری حداقلی نیاز است و همچنین زمان کمتری گرفته می‌شود. در امارات بیش از 40 منطقه آزاد وجود دارد و وزارت اقتصاد مزایای ذیل را در اختیار کارآفرینانی که قصد راه‎‌اندازی کسب و کار در منطقه آزاد دارند، قرار می‌دهد:

 • مالکیت خارجی 100 درصدی
 • بازگردانی 100 درصدی سود و سرمایه
 • روند سریع و راحت تاسیس کسب و کار
 • انجمن‌های تجاری توسعه‌یافته
 • اختیارات متعدد با هزینه‌های رقابتی
 • معافیت 100 درصدی از پرداخت مالیات بر شرکت و مالیات بر درآمد
 • معافیت 100 درصدی از پرداخت مالیات گمرک
 • قانون و مقررات مستقل
 • دسترسی آسان به بازار محلی و جهانی
 • زیرساخت مدرن و پیچپیده

چگونه شرکت خود را در فری زون راه‌اندازی کنید؟

۱.انتخاب فعالیت تجاری:

 صدها فعالیت تجاری برای انتخاب وجود دارد و امکان انتخاب چندین فعالیت تحت یک مجوز وجود دارد. فعالیت‌های تجاری شما به تعیین هزینه درخواست مجوز و منطقه آزادی که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد، کمک می‌کند.

۲.انتخاب نام شرکت:

 تصمیم‌گیری در مورد نام شرکت می‌تواند در هر کجای دنیا چالش‌برانگیز باشد، اما در امارات متحده عربی (با وجود قوانین خاص آن در مورد قراردادهای نام‌گذاری) مرحله‌ای است که احتمالاً بهتر باشد هر چه زودتر انجام دهید. در اینجا باید به چند نکته توجه داشته باشید: اسامی توهین‌آمیز ممنوع است. نام شرکت‌ها نمی‌تواند حاوی ارجاعات مذهبی یا ارجاع به سازمان‌های شناخته شده باشد (از “اف‌بی‌آی” گرفته تا “مافیا”). ازآنجایی‌که مراحل نام‌گذاری امارات متحده عربی چند ویژگی دیگر دارد، بهتر است با یک متخصص تشکیل شرکت کار کنید که می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری در مورد نام سازگار کمک کند و بررسی کنید که برای ثبت‌نام موجود است یا خیر.

۳.آماده‌سازی مدارک نهایی و ارسال درخواست:

راه‌اندازی شرکت در فری زون های امارات معمولاً فقط به چند مدرک استاندارد نیاز دارد: فرم درخواست تکمیل شده، کپی پاسپورت سهام‌دار و موارد مشابه. برخی از مناطق آزاد نیز ممکن است از شما بخواهند که یک طرح تجاری ارائه دهید. مجدداً، ایدة خوبی است که در این مرحله با یک متخصص تشکیل شرکت کار کنید که می‌تواند قبل از ارائه درخواست شما اطمینان حاصل کند که همه چیز درست است تا از تأخیرهای غیرضروری جلوگیری شود.

۴.اعلام مجوز و افتتاح حساب بانکی:

 به‌محض تأیید درخواست مجوز به شما اطلاع داده می‌شود تا بتوانید مدارک شرکت خود را جمع‌آوری کرده و به کار بپردازید. با دردست‌داشتن این مدارک، می‌توانید حساب بانکی شرکت خود را بازکرده و تجارت را شروع کنید. منطقه آزاد انتخابی شما معمولاً می‌تواند به شما در یافتن یک بانک مناسب کمک کند، همان‌طور که یک متخصص تشکیل شرکت می‌تواند کمک کند. از طرفی دیگر، می‌توانید خودتان به‌تنهایی با هر مؤسسه مالی که صلاح می‌دانید همکاری کنید.

۵.پروسه دریافت ویزا:

آخرین مرحله در فرایند راه‌اندازی کسب‌وکار، مهاجرت و پروسه دریافت ویزا است. مقامات منطقه آزاد یا یک متخصص تشکیل شرکت می‌توانند این فرایند را از طرف شما مدیریت کنند؛ آن‌ها می‌توانند به درخواست ویزای شما بپردازند و با ادارات دولتی مربوطه ارتباط برقرار کنند تا پروسه دریافت ویزای شما را تسهیل کنند.

مشاوره ثبت شرکت در IFZA دبی

کشور امارات با اجرای سیاست های درست در سالیان اخیر، تبدیل به یکی از محبوبترین کشورهای سرمایه پذیر در دنیا و اولین کشور در آسیا شده است. این پیشرفت به حدی است که دبی در سال 2022 تبدیل به دومین شهر برتر در دنیا گردید. به همین دلیل افراد زیادی به دنبال ثبت شرکت در امارات هستند. منطقه آزاد تجاری IFZA به عنون یکی از پیشروهای ارائه خدمات نوین ثبت شرکت در دبی، آماده است که میزبان شما عزیزان باشد. ما، به عنوان پارتنر رسمی IFZA در کنار شما عزیزان هستیم تا بهترین تصمیم را بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان، ثبت شرکت در IFZA دبی کلیک کنید

حداقل سرمایه گذاری در دبی یک میلیون درهم است. افراد با خرید ملکی که حداقل یک میلیون درهم ارزش داشته باشد می‌توانند ویزای سه ساله دبی را دریافت کنند.

امارات برای سرمایه گذارانی که از طریق ثبت شرکت اقدام می‌کنند می توانند تا اقامت 10 ساله را فراهم می‌کند. علاوه بر اینکه مالیاتی به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد.

هزینه‌های اجرایی برای ثبت شرکت در دبی از جمله هزینه‌های اجاره دفتر کار و نیروی انسانی می‌تواند با توجه به نوع کسب‌وکار شما کاملا متفاوت باشد.

مدت زمان ثبت شرکت در دبی بین ۱ تا ۴ هفته طول می‌کشد.

بستگی به منطقه ای دارد که قصد ثبت شرکت دارید، از 15000 هزار درهم شروع می شود.

بله، امارات متحده عربی امکان اخذ اقامت را از طریق ثبت شرکت چه در دبی و چه در امارت‌های دیگر در این کشور را فراهم کرده است.

ایفزا جز مناطق آزاد امارات است و شرایط ثبت شرکت در آن با شرایط ثبت شرکت در مناطق اصلی Mainland متفاوت است.

برای راه اندازی شرکت خود با IFZA نیازی نیست در امارات باشید. شما باید حداقل یک بار برای بسته های تشکیل شرکت IFZA با تخصیص ویزای اقامت از امارات بازدید کرده باشید. اگر می خواهید فقط برای شرکت خود مجوز تجارت بگیرید، حتی اگر در گذشته از امارات متحده عربی بازدید نکرده باشید، همچنان می توانید شرکت را تشکیل دهید.

پس از تأسیس شرکت شما، می توانید برای افتتاح حساب بانکی شرکتی در هر یک از بانک های امارات متحده عربی درخواست دهید

خیر، برای راه اندازی شرکت در IFZA دبی نیازی به اسپانسر محلی ندارید.

بازه زمانی راه اندازی شرکت در IFZA دبی 3 تا 4 روز کاری پس از امضا و ارسال فرم های درخواست و ارائه مدارک مورد نیاز می باشد.

شرکت ها را می توان با انواع فعالیت های اصلی زیر راه اندازی کرد:

 • خدمات
 • مشاوره
 • صنعتی
 • تجارت
 • برگزاری
 • تجارت عمومی

برای راه اندازی شرکت با IFZA نیازی به فضای اداری نیست. IFZA قرارداد اجاره دفتر را با تمام مجوزها به شما ارائه می دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *