راهنمای برای قوانین جدید مالیات شرکت ها در امارات متحده عربی2023

اگر چیزی وجود داشته باشد که در امارات متحده عربی در مرکز توجه قرار دارد، آن معرفی قوانین مالیاتی جدید شرکتی است. تغییرات اخیر باعث شده است که بسیاری از صاحبان مشاغل و مدیران در مورد نحوه اجرای مقررات جدید احساس غمگینی و عدم اطمینان داشته باشند. اما نگران نباشید، ما اینجا هستیم تا کمک کنیم. در این وبلاگ، ما قصد داریم هر آنچه را که باید در مورد مالیات شرکت امارات بدانید، به طور خاص به تمام سوالات متداول شما بپردازیم.

ما می دانیم که مالیات ها هیجان انگیزترین موضوع نیستند، اما مهم هستند. با درک قوانین جدید، می توانید تصمیمات آگاهانه ای برای کسب و کار خود بگیرید و از رعایت آن اطمینان حاصل کنید.

چرا مالیات بر درآمد شرکت ها وضع می شود؟

امارات مالیات بر درآمد شرکت ها را برای موارد زیر اعمال می کند:

 • ارتقای جایگاه خود به عنوان یک مقصد تجاری و سرمایه گذاری پیشرو.
 • توسعه آن را برای دستیابی به اهداف استراتژیک تسریع کنید.
 • مطابق با استانداردهای بین المللی شفافیت مالیاتی.
 • هرگونه روش مالیاتی مضر را حذف کنید.
 • اتکای آن به درآمد نفت را کاهش دهد.

مالیات شرکت امارات در مقایسه با سایر کشورها چگونه است؟

با استرالیا با 34 درصد، بریتانیا با 25 درصد و سنگاپور با 15 درصد، امارات یکی از پایین ترین مالیات های شرکتی در جهان را دارد.

حداقل آستانه برای پرداخت مالیات شرکت چیست؟

مالیات شرکتی با نرخ 9 درصد بر درآمد مشمول مالیات بیش از 375000 درهم اخذ خواهد شد.

Emara Tax چیست؟

Emara Tax یک پلتفرم دیجیتالی است که توسط اداره مالیات فدرال (FTA) در امارات متحده عربی راه اندازی شده است تا مالیات دهندگان را قادر می سازد تا تعهدات مالیاتی خود را بپردازند، بازپرداخت دریافت کنند و به خدمات مرتبط به صورت ایمن و راحت دسترسی داشته باشند.

چه کسی مشمول Corporate Tax امارات متحده عربی خواهد شد؟

به گفته وزارت دارایی دبی (MOF)، CT امارات متحده عربی برای آن دسته از حقوقی که در امارات متحده عربی ثبت یا مدیریت و کنترل می شوند اعمال می شود. این امر در مورد اشخاص حقوقی خارجی که دارای مقر دائم در کشور هستند نیز صدق می کند.

اگر افراد در امارات متحده عربی، مستقیماً یا از طریق یک مالکیت انحصاری یا مشارکت غیرشرکتی، درگیر هر گونه فعالیت تجاری باشند، مشمول CT خواهند شد. تصمیم کابینه در زمان مقتضی صادر خواهد شد که اطلاعات بیشتری را در مورد آنچه که یک فرد (از نظر قانونی به عنوان “شخص طبیعی” شناخته می شود) در محدوده CT امارات متحده عربی مشخص می کند.

آیا نهادهای امارات متحده عربی متعلق به اتباع امارات متحده عربی یا شورای همکاری خلیج فارس مشمول CT امارات خواهند بود؟

بله، طبق گفته MOF نهادهای متعلق به اتباع امارات متحده عربی یا شورای همکاری خلیج فارس نیز مشمول CT امارات خواهند بود. CT اعم از اینکه شخص حقوقی ثبت شده باشد، مقیم امارات باشد یا دارای یک مقر دائم در این کشور باشد، اعمال خواهد شد.

چه نرخ های CT امارات متحده عربی برای نهادهای مستقر در یک منطقه آزاد اعمال می شود؟

برای نهادهای مستقر در یک منطقه آزاد، نرخ‌های CT امارات متحده عربی اعمال می‌شود:

 • 0٪ در درآمد واجد شرایط
 • 9٪ بر درآمد مشمول مالیات که با تعریف درآمد واجد شرایط مطابقت ندارد

توجه به این نکته ضروری است که رژیم CT منطقه آزاد 0٪ به طور خودکار اعمال نمی شود، یک فرد واجد شرایط منطقه آزاد که شرایط مربوطه را داشته باشد می تواند به طور خودکار از رژیم CT منطقه آزاد 0٪ بهره مند شود. آنها همچنین می توانند رژیم CT منطقه آزاد را اعمال نکنند و در عوض، مشمول استاندارد CT باشند، شرایط خاصی توسط  (Federal Tax Authority) FTA در مورد نهادهای منطقه آزاد تعیین شده است. برای آخرین اطلاعات، به mof.gov.ae بروید.

مالیات شرکتی چه زمانی اعمال می شود؟

مالیات شرکت از ابتدای اولین سال مالی آنها که از اول ژوئن 2023 یا پس از آن شروع می شود، اعمال می شود.

اگر سال مالی شرکت شما از 1 ژوئن 2023 شروع و در 31 مه 2024 به پایان می رسد، از اول ژوئن 2023 مشمول CT می شوید و اولین اظهارنامه مالیاتی شما در پایان سال 2024 سررسید خواهد بود. اگر شرکت شما سال مالی از 1 ژانویه 2023 شروع می شود و در 31 دسامبر 2023 به پایان می رسد، CT در 1 ژانویه 2024 شروع می شود و پرونده در اواسط سال 2025 به پایان می رسد.

آیا شرکت ها برای ثبت نام در مالیات Emara دعوت می شوند؟

طبق گفته MOF، ثبت نام زودهنگام از ژانویه تا می 2023 برای دسته های خاصی از شرکت ها خواهد بود. شرکت های منتخب یک ایمیل یا پیامک از FTA دریافت می کنند که از آنها برای ثبت نام از طریق پلت فرم Emara Tax دعوت می کند. FTA هنوز اعلام نکرده است که ثبت نام برای سایر شرکت ها و مشاغل باز خواهد شد. با شروع ثبت نام، شرکت ها و مشاغلی که سال مالی آنها از اول ژوئن 2023 شروع می شود در اولویت قرار خواهند گرفت.

آیا همچنان باید مالیات بر ارزش افزوده را با CT در امارات بپردازید؟

CT و مالیات بر ارزش افزوده ( Value-Added Tax :VAT) مالیات های جداگانه ای هستند که هر دو در امارات اعمال می شوند. اگر یک تجارت ثبت شده برای مالیات بر ارزش افزوده هستید، باید هر دو مالیات را جداگانه بپردازید. اگر کسب و کار شما برای مالیات بر ارزش افزوده ثبت نشده است، ممکن است همچنان مجبور به پرداخت CT باشید.

چگونه می توانید برای مالیات شرکتی آماده شوید؟

برای آماده شدن برای مالیات شرکت، انجام مراحل زیر ضروری است:

 • با قانون مالیات شرکت ها و هر گونه اطلاعات اضافی ارائه شده توسط وزارت دارایی و اداره مالیات فدرال آشنا شوید.
 • از اطلاعات موجود برای تعیین اینکه آیا کسب و کار شما مشمول مالیات شرکتی است و اینکه چه زمانی موثر خواهد بود، استفاده کنید.
 • الزامات خاص برای کسب و کار خود مانند نیاز به ثبت نام، دوره حسابداری/مالیاتی، مهلت ثبت نام و هرگونه انتخابات یا درخواست های ضروری را بدانید.
 • هرگونه به روز رسانی یا راهنمایی ارائه شده توسط وزارت دارایی و اداره مالیات فدرال را پیگیری کنید.
 • تمام اطلاعات مالی و سوابق مورد نیاز برای اهداف مالیات شرکت را حفظ کنید.

ما همراه شما هستیم تا بتوانید به راحتی خود را با این سیتم جدید مالیاتی تطبیق دهید.

مشاوره ثبت شرکت در IFZA دبی

کشور امارات با اجرای سیاست های درست در سالیان اخیر، تبدیل به یکی از محبوبترین کشورهای سرمایه پذیر در دنیا و اولین کشور در آسیا شده است. این پیشرفت به حدی است که دبی در سال 2022 تبدیل به دومین شهر برتر در دنیا گردید. به همین دلیل افراد زیادی به دنبال ثبت شرکت در امارات هستند. منطقه آزاد تجاری IFZA به عنون یکی از پیشروهای ارائه خدمات نوین ثبت شرکت در دبی، آماده است که میزبان شما عزیزان باشد. ما، به عنوان پارتنر رسمی IFZA در کنار شما عزیزان هستیم تا بهترین تصمیم را بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان، ثبت شرکت در IFZA دبی کلیک کنید

حداقل سرمایه گذاری در دبی یک میلیون درهم است. افراد با خرید ملکی که حداقل یک میلیون درهم ارزش داشته باشد می‌توانند ویزای سه ساله دبی را دریافت کنند.

امارات برای سرمایه گذارانی که از طریق ثبت شرکت اقدام می‌کنند می توانند تا اقامت 10 ساله را فراهم می‌کند. علاوه بر اینکه مالیاتی به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد.

هزینه‌های اجرایی برای ثبت شرکت در دبی از جمله هزینه‌های اجاره دفتر کار و نیروی انسانی می‌تواند با توجه به نوع کسب‌وکار شما کاملا متفاوت باشد.

مدت زمان ثبت شرکت در دبی بین ۱ تا ۴ هفته طول می‌کشد.

بستگی به منطقه ای دارد که قصد ثبت شرکت دارید، از 15000 هزار درهم شروع می شود.

بله، امارات متحده عربی امکان اخذ اقامت را از طریق ثبت شرکت چه در دبی و چه در امارت‌های دیگر در این کشور را فراهم کرده است.

ایفزا جز مناطق آزاد امارات است و شرایط ثبت شرکت در آن با شرایط ثبت شرکت در مناطق اصلی Mainland متفاوت است.

برای راه اندازی شرکت خود با IFZA نیازی نیست در امارات باشید. شما باید حداقل یک بار برای بسته های تشکیل شرکت IFZA با تخصیص ویزای اقامت از امارات بازدید کرده باشید. اگر می خواهید فقط برای شرکت خود مجوز تجارت بگیرید، حتی اگر در گذشته از امارات متحده عربی بازدید نکرده باشید، همچنان می توانید شرکت را تشکیل دهید.

پس از تأسیس شرکت شما، می توانید برای افتتاح حساب بانکی شرکتی در هر یک از بانک های امارات متحده عربی درخواست دهید

خیر، برای راه اندازی شرکت در IFZA دبی نیازی به اسپانسر محلی ندارید.

بازه زمانی راه اندازی شرکت در IFZA دبی 3 تا 4 روز کاری پس از امضا و ارسال فرم های درخواست و ارائه مدارک مورد نیاز می باشد.

شرکت ها را می توان با انواع فعالیت های اصلی زیر راه اندازی کرد:

 • خدمات
 • مشاوره
 • صنعتی
 • تجارت
 • برگزاری
 • تجارت عمومی

برای راه اندازی شرکت با IFZA نیازی به فضای اداری نیست. IFZA قرارداد اجاره دفتر را با تمام مجوزها به شما ارائه می دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *