تعریف مناطق آفشور و چرایی ثبت شرکت در این مناطق

شرکت آفشور چیست ؟  (Offshore Company)

شرکت آفشور یکی از انواع ساختارهای شرکتی است که در محدوده سرزمینی یک کشور خارجی ثبت میشود در حالیکه قرار است این شرکت از خارج از مرزهای کشور میزبان اداره و مدیریت گردد.

برای روشن شدن بیشتر موضوع در درجه اول بایستی کلمه آفشور را تعریف نمود . آفشور یا offshore  عبارت است از چیزی که در فراسوی مرزهای شخص واقع شده است . اصطلاح شرکت آفشور بسته به نقطه نظر شما ، دو معنای متفاوت خواهد داشت .

شرکت آفشور از دیدگاه مدیران آن شرکت ، شرکتی است که در خارج از مرزهای عوامل شرکت ( مدیران ، سهامداران ، پرسنل ، اعضا و … ) به ثبت رسمی رسیده است.

شرکت آفشور از دیدگاه کشوری که در آن ثبت شده است عبارت است از شرکتی که خارج از مرزهای واقعی خود شکل گرفته است و قرار است فعالیتهای بین المللی کسب  و کار مربوطه را مدیریت کند.

از لحاظ تجاری آفشور به معنای نقل مکان کردن از محلی به محل دیگر جهت کاهش و کنترل هزینه های فعالیت های تجاری می باشد که از نظر لغوی آفشور به معنای انجام فعالیت های فرامرزی و فراساحلی است.

یکی از این مناطق فرامرزی، مناطق آزاد تجاری هستند که در این نوع مناطق در صد و مبلغ عوارض گمرکی و مالیات پایین است و به همین جهت سرمایه گذاران به دنبال انجام فعالیتهای تجاری و اقتصادی و ثبت انواع شرکت های تولیدی، خدماتی، مالی یا سرمایه گذاری در این مناطق  آزاد تجاری می باشند.

چرا شرکت آفشور ثبت می کنیم ؟

دلیلی که باعث می شود ثبت شرکت آفشور کنیم این است که متقاضی ثبت شرکت آف شور از مزایای قانونی که ممکن است در کشور خودش وجود نداشته باشد اما در کشور میزبان موجود باشد ، بهره مند شود.

یکی از این مزایای ارزشمند ، ممکن است صرفه جویی های قابل توجه مالیاتی ، استفاده از مزایای قانونی ، حفظ سرمایه از پرونده های قضایی و بهره گیری از فرصت های تجاری موجود در کشور خارجی باشد.

چرا یک کشور اجازه ثبت شرکت آفشور را می دهد ؟

بسیاری از کشورهایی که رونق اقتصادی و تجاری یا منابع مالی مناسبی برای انجام فعالیت های گوناگون مالی، تجاری یا سرمایه گذاری ندارند جهت اشتغالزایی و رونق اقتصادی خود قراردادهای بلند مدتی را با سرمایه گذاران و شرکتها انعقاد نموده و اجازه  فعالیت های تجاری را به آنها می دهند. شرکت هایی که در این مناطق تاسیس و ثبت می گردد همان شرکتهای آفشور  هستند.

علت اینکه دولت میزبان به خارجی ها اجازه می دهد که در کشورش اقدام به ثبت شرکت آف شور کنند این است که از محل هزینه های ثبت شرکت ، حق الوکاله وکلای ثبت شرکت و … برای کشورش درآمد زایی کند . به عنوان مثال کشورهایی مثل بلیز ، نویس و … که دارای منابع ملی محدودی هستند ، قوانین شرکتهای آفشور را تصویب می کنند تا از این طریق ثروت و سرمایه وارد کشورشان بشود.

به عنوان مثال یک شرکت آفشور در جزایر کارائیب نویس می تواند در این منطقه یا کشورهای دیگر جهان حساب بانکی داشته باشد لیکن نمی تواند در منطقه نویس کسب و کار کند. نکته جالب اینجاست که قوانین شرکتهای آفشور در نویس به گونه ای تصویب شده است که اموال و دارایی های شرکت را از مصادره و توقیف قانونی بر حسب حکم قضایی محفوظ می دارد.  عدم توقیف اموال شرکت با حکم قضایی یکی از بزرگ ترین امتیازات شرکت آفشور در این منطقه می باشد.  در حقیقت در این منطقه بدهکاران در امان هستند !‌

کاربردها و مزایای شرکت :Offshore

شرکت آف شور هم همانند شرکت محلی می تواند حساب بانکی باز کند ٬‌ اموال و دارایی داشته باشد ٬‌ کسب و کار خود را مدیریت کند ٬ وارد قراردادهای کتبی شود ٬ خرید و فروش کند و وارد سایر معاملات تجاری شود . شرکت آف شور به عنوان یک شرکت بین المللی در کشور محل ثبت خود تعهدات مالیاتی ندارد با این حال موظف است کسب و کار خود را در خارج از مرزهای محل ثبت سامان بدهد. شرکتهای آفشور همچنین می توانند به شکل مسئولیت محدود و شراکت محدود به ثبت برسند .

به طور کلی می توان مزایای شرکت آف شور را به دو دسته تقسیم کرد :

۱- استفاده از معافیت های مالیاتی :

به شرطی که شرکت آفشور در منطقه ثبت شده فعالیت تجاری نداشته باشد ٬ از پرداخت مالیات معاف است.

۲- حفاظت از دارایی و سرمایه شرکت:

در بسیاری از مناطق آفشور سرمایه و دارایی شرکت ٬‌ در ازای بدهی های آن قابل تامین و توقیف قضایی نمی باشد .

حساب بانکی در مناطق آفشور:

مناطق آفشور به جذب سرمایه و مبادلات پولی و بانکی کوشش دارد و در این خصوص امتیازات خاصی را ارائه می دهد. شرکتهای سرمایه گذار می توانند افتتاح حساب بانکی در مناطق آفشور داشته و از تمامی امکانات و مزایای آن نیز برخوردار شوند. مانند افتتاح حساب ارزی، بانکداری الکترونیکی بسیار قوی، صدور حواله های بین المللی، صدور دسته چک های بین المللی و صدور انواع کارت های ویزا و مستر کارت.

داشتن یک حساب بانکی در مناطق آفشور برای سرمایه گذاران بسیار حائز اهمیت بوده و از جمله مزایای ثبت شرکت آفشور به شمار می رود. افتتاح حساب تقریبا از ضروریات انجام فعالیت های تجاری بین المللی می باشد. هیچگونه مالیاتی بر حساب بانکی در مناطق آفشور تعلق نمی گیرد.

با داشتن حساب بانکی در مناطق آفشور می توان به راحتی  جا به جایی و انتقال وجوه سنگین  پولی را به دیگر بانکها را انجام داد. همچنین با داشتن حساب بانکی بین المللی، هیچ محدودیتی در انتقال مقدار وجه برای سرمایه گذاران وجود ندارد.

داشتن یک حساب بانکی در مناطق آفشور یعنی برخورداری از امکانات و استانداردهای خدمات بانکی معتبر دنیا و نداشتن محدودیت در مبادلات بانکی. همانطور که میدانیم یکی از عوامل ایجاد رشد و توسعه در تجارت جهانی استفاده از خدمات بانکی معتبر بین المللی است.

آشنایی با شرکت آفشور در دبی

شرکت آفشور یکی از انواع ساختارهای شرکتی است که در محدوده سرزمینی یک کشور خارجی ثبت میشود در حالیکه قرار است این شرکت از خارج از مرزهای کشور میزبان اداره و مدیریت گردد.  شرکت آفشور در دبی با وجود اینکه در کشور امارات ثبت می شود اما اجازه ندارد که به صورت مستقیم در خاک این کشور فعالیت نماید.

 قانون ثبت شرکت های آفشور در امارات از سال ۲۰۰۳ به تصویب رسیده است و ابتدا در جبل علی و راس الخمیه اجرا شد. در مدت اجرایی شدن این قانون از آن استقبال فراوانی شده است.

درست است که شرکتهای آفشور در دبی حق فعالیت مستقیم در امور تجاری داخل خاک امارات را ندارند اما می توانند سهامدار شرکتهای آنشور و مین لند دبی قرار بگیرند و از این طریق وارد بازار جذاب دبی شوند. با وجود این محدودیت اگر شرکت های آفشور در دبی فعالیت های زیر را انجام بدهند ، به معنای فعالیت تجاری مستقیم در امارات نخواهد بود:

  • استفاده از خدمات حقوقی ، حسابداری ، مالی و سرویس های مشابه که در دبی مستقر هستند.
  • آماده سازی و نگهداری دفاتر تجاری در امارات
  • برگزاری مجامع شرکتی و ملاقاتهای اعضا و سهامداران در امارات
  • اجاره دفتر یا خرید آن در مناطق مالکیت آزاد (Free Hold) دبی ، یعنی مکانهایی که خارجیان اجازه مالکیت ملک دارند.
  • داشتن حساب بانکی در امارات به منظور انجام دادن امور معمول مالی و بانکی

در کل در قوانین و مقرراتی که در مناطق آفشور قابل اجرا هستند شباهت بسیاری وجود دارد اما یک سری تفاوتهایی وجود دارد که افراد باید حتما در انتخاب به آنها توجه کنند.

به فرض مثال به موجب مصوبات اول ژانویه 2011 ، شرکت آفشور در راس الخمیه دیگر نمی توانستند مالک اموال غیر منقول در امارات باشد. با این حال با امضای توافق نامه میان دپارتمان ثبت امارات و RAKICC در حال حاضر این شرکتها می توانند در مناطق مالکیت آزاد دبی (Free Hold ) ملک غیر منقول بخرند.

توسعه تجارت با شرکت آفشور

سرمایه گذاران با تدبیر، چنانچه در صدد رشد و توسعه فعالیت های تجاری خود در سطح بین الملل باشند به دنبال پیدا نمودن بهترین مناطق تجاری آزاد برای ثبت شرکت های آفشور هستند. آنها به خوبی مزایای ثبت شرکت آفشور را درک می کنند. زیرا که مزایای ثبت شرکت آفشور بسیار متنوع هستند که برای هر کسب و کاری مفید است. با شناخت کافی از مناطق آفشور تجارت جهانی و مدیریت این نوع شرکت ها و افتتاح حساب بانکی در مناطق آفشور کشورهای پیشرفته در امور تجاری و بازرگانی، می توانید کسب و کار خود را بین المللی نمایید.

مشاوره ثبت شرکت در IFZA دبی

کشور امارات با اجرای سیاست های درست در سالیان اخیر، تبدیل به یکی از محبوبترین کشورهای سرمایه پذیر در دنیا و اولین کشور در آسیا شده است. این پیشرفت به حدی است که دبی در سال 2022 تبدیل به دومین شهر برتر در دنیا گردید. به همین دلیل افراد زیادی به دنبال ثبت شرکت در امارات هستند. منطقه آزاد تجاری IFZA به عنون یکی از پیشروهای ارائه خدمات نوین ثبت شرکت در دبی، آماده است که میزبان شما عزیزان باشد. ما، به عنوان پارتنر رسمی IFZA در کنار شما عزیزان هستیم تا بهترین تصمیم را بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

امارات کشوری است که در سال‌های اخیر بیشترین رشد اقتصادی را در میان کشورهای منطقه داشته است. با سرمایه گذاری در امارات می‌توانید از مزایای سرمایه گذاری در مناطق آزاد تجاری این کشور، مالکیت 100 درصدی کسب‌وکارتان، مالیات صفر و زیرساخت‌های بسیار توسعه‌یافته بهره ببرید.

مناطق آزاد در امارات بهترین شهرها برای سرمایه گذاری در امارات هستند. این مناطق شامل دبی و ابوظبی، شارجه، فجیره، عجمان، راس الخیمه و ام القوین هستند. در این لیست دبی بهترین گزینه برای ایرانیان است.

  •  سرمایه گذاری از طریق خرید ملک
  •   سرمایه گذرای در صندوق سرمایه گذاری
  •  سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی
  •  سرمایه گذاری از طریق خرید سهام

ایرانیان می توانند با سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت و خرید ملک در امارات برای سرمایه گذاری و اقامت در این کشور اقدام کنند.

حداقل سرمایه گذاری در دبی یک میلیون درهم است. افراد با خرید ملکی که حداقل یک میلیون درهم ارزش داشته باشد می‌توانند ویزای سه ساله دبی را دریافت کنند.

خیر امکان دریافت اقامت دائم دبی از طریق سرمایه گذاری وجود ندارد و شما فقط می‌توانید ویزای موقت دریافت کنید. البته امکان تمدید کردن این ویزا وجود دارد.

بستگی به منطقه ای دارد که قصد ثبت شرکت دارید، از 15000 هزار درهم شروع می شود.

شرکت‌های با مسئولیت محدود (LLC)، شرکت‌های سهامی (Civil Company) و شرکت‌های غیرسهامی (Sole Establishment) بهترین گزینه‌ ها برای ایرانیان است. شرکت های تجاری و خدماتی در این دسته ها هستند.

بله. بعضی از افراد به خاطر اینکه از امکانات آن‌جا به راحتی لذت ببرند و بابت هر شب اقامت هزینه‌ای پرداخت نکنند، در دبی هتل می‌خرند و خودشان هم در آن‌جا زندگی می‌کنند. مزایای دیگری هم در خرید هتل وجود دارد، اما یکی از مهم‌ترین مزایا، مزیت بزرگ اقتصادی آن بر اساس موقعیت هتل‌تان است.

بله! به دلایل بسیار. علاوه بر دلایلی که بالاتر خواندید، فاصله زمانی و مسافتی کم نسبت به ایران، آب‌وهوای تقریباً مشابه با ایران و فرهنگ نزدیک مردم این کشور به مردم ما، توانسته دبی را به مقصدی مطلوب و ایدئال برای مهاجرت ایرانیان تبدیل کند. شمار بالای متقاضیان و افراد مهاجرت کرده به این شهر زیبای حاشیه خلیج فارس، گواه این واقعیت است.

ایفزا جز مناطق آزاد امارات است و شرایط ثبت شرکت در آن با شرایط ثبت شرکت در مناطق اصلی Mainland متفاوت است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *